STRUČNO USAVRŠAVANJE NASTAVNIKA
MOBILNOSTI UČENIKA
ICT u mojoj učionici

U sklopu provedbe projekta Erasmus+ TAKE EVERY CHANCE nastavnice Mateja Vlašić i
Biserka Vojnović sudjelovale su na edukaciji ICT u mojoj učionici, u Ljubljani od
16. do 21. svibnja 2022. godine.

Cilj edukacije bio je integracija ICT u redovni nastavni program i pedagoške
aktivnosti, za poticanje suradnje i kreativnog razmišljanja,

povećanje motivacije za učenje i omogućavanje autonomije učenika.

Učenje o digitalnim alatima kao što su podcasting, GIFMaker, QR, Kudobox,
padlet, Gimkit, diditalno pripovijedanje, alati za suradnju… bilo je interaktivni
proces s naglaskom na projektnom radu.

Slobodno vrijeme proteklo je u upoznavanju sa prirodnim i kulturnim
znamenitosti grada Ljubljane i Bleda, najpoznatijeg turističkog odredišta u
Sloveniji.

U razdoblju od 28. ožujka do 1. travnja 2022. naša nastavnica Ljiljana Škrobar stručno se usavršavala u sklopu Erasmus + projekta „Take every chance“. Izvrsno stručno usavršavanje iz područja floristike održano je u Flower Academy u Sloveniji kod dr. Sabine Šegule. Nastavnica je sudjelovala u izradi tradicionalnih cvjetnih ukrasa za Uskrs, upoznala nove tehnike, trendove i repromaterijale u floristici te posjetila obližnje kulturne znamenitosti Radovljice i okolice. Posebni užitak bilo je razgledavanje Arboretuma Volčji potok i prigodnih proljetnih izložbi.

Stjecanje praktičnih vještina frizera u Celju

Učenice 3.FK razreda zanimanja FRIZER u vremenu od 28.8. do 10.9. 2022. dvotjednu stručnu praksu
obavljale su u Celju u Sloveniji. Frizerska praksa za učenice bila je organizirana u suradnji sa Srednjom
šolom za storitvene dejavnosti in logostiko Celje i to u frizerskim salonima „KSFH“ Kristijana Peteka,
„Fantazija“ Davida Vuzema i „Zoran Hair Spa“ Zorana Pasariča. Osim prakse u salonima učenice su
imale prilike dva dana boraviti i u frizerskoj školi gdje su upoznale način izvođenja praktične nastave i
novi program u sustavu obrazovanja 3+2 za zanimanje frizerski tehničar. Stručnu praksu učenice su
obavljale u sklopu projekta Erasmus+ „Take every chance“ u pratnji strukovne nastavnice frizerstva
Nives Kocijan. Praktičnu obuku iz područja frizerstva, a za koju su primile certifikate uspješno su
završile: Hana Paler, Franka Kodba, Ana Levačić, Lana Malekoci, Rafaela Kren i Viktoria Antolašić.
Učenice su u slobodno vrijeme posjetile Stari grad Celje te Muzej novejše zgodovine sa stalnom
postavom Živjeti u Celju. Pune dojmova i neprocjenjivih iskustava učenice su se vratile u Hrvatsku
spremne za početak nove nastavne godine.
(Autorica teksta: Nives Kocijan)

rbt

U ovoj školskoj godini dobile smo priliku sudjelovati u projektu Erasmus+ „Take every chance“ pomoću kojeg nam je bila omogućena praktična nastava u Sloveniji kod poznate floristice dr. Sabine Šegule u „Floweracademy.si“  gdje smo izvršavale praktičnu nastavu koja je trajala dva tjedna.

Upoznale smo , a i probale razne nove tehnike s kojima se još nismo imale priliku susresti kao što su kreš tehnika slaganja i savijanja žice u raznim oblicima i uvježbati druge tehnike : tehnika lijepljenja ,vezanja koju smo isprobavale na vježbi izrade instalacije na zadanu temu.

Na Oasis spužvi u obliku srca sam izradila aranžman s raznim novim i modernim detaljima i uvježbale tehniku  i izrade detalja : kuglice od mahovine , užičavanje.

Na temelju radova smo izrađivale razne skice, tlocrte i bokocrte , zajedno s spektrima boja i važnosti oblika cvjetova u kompozicijama aranžmana i buketa.

Izradile smo razne bukete spiralnom tehnikom od raznih suhih i umjetnih materijala, živog cvijeća i konstrukcija od žice.

Imale smo priliku sudjelovati i u raznim radionicama gdje smo sudjelovale od berbe i pripreme materijala do same izrade gotovog primjerka. Prvo smo izrađivale „butarice“ što je meni osobno bilo jako lijepo iskustvo vidjeti tuđe običaje za blagdane i pomagati drugim ljudima u izradi tokom radionica. Na drugim radionicama smo izrađivali vjenčiće za vrata za Uskrs, na novi i drugačiji način gdje smo također imale priliku komunicirati s ljudima i vježbati svoj govor Slovenskog jezika u praksi.

Kreš tehnikom smo izradile šešire od šarene ukrasne žice na koje smo aranžirale cvijeće i otišle na Bled i prošetale gradom da ljudi vide što smo izradile.

Imale smo priliku pomoći u izradi aranžmana za pres konferenciju.

Posjetile smo razne vrtne centre  , razgledavati i identificirati razne cvjetne i dendrološke vrste biljaka. Uživale smo u ljepotama cvijeća i biljaka po parku i u staklenicima.

Praksa u sklopu projekta Take every chance

Naši učenici su od 20.6.2022. do 1.7.2022. sudjelovali u projektu Take every chance Erasmus+ programa. Bili su na stručnoj praksi u poduzeću Ocean Orchids u mjestu Dobrovnik u Sloveniji. Ovo je lijepo i vrijedno iskustvo, jer u svojoj neposrednoj blizini, 40 km daleko od Čakovca, učenici mogu upoznati specijaliziranu proizvodnju samo jedne cvjetne vrste, orhideje Phalaenopsis, u kontroliranim uvjetima u stakleniku na površini od 4 ha. U vrijeme prakse staklenik je bio prepun biljaka u raznim fazama uzgoja i naši učenici su radili na različitim radnim mjestima. Rad nije težak, a uvjeti su pravi tropski.